در اینجا پروژه اجرای اتوماسیون پارکینگ مکانیزه طبقاتی که بنده (سعید فرجی) مجری آن بودم معرفی می شود.

این پروژه اجرای اتوماسیون پارکینگ مکانیزه طبقاتی شامل برنامه نویسی plc وhmi و درایو کردن سنسورهای وابسته به این سیستم به علاوه کلیه امورات الکتریکال مربوط به پارکینگ مکانیزه طبقاتی ساخت شرکت ماشین سازی مبتکران آستانه با مدیریت آقای حمید نجفی بوده است.

آیتم های اجرای اتوماسیون پارکینگ مکانیزه طبقاتی

سیستم هوشمندی که این دستگاه وجود دارد و ما کار اتوماسیون آن را انجام دادیم و در واقع بحثی است که در توقف ها و حرکت های مجدد این پاکینگ مکانیزه وجود دارد. ما بحث های کنترلی آن را با PLC LS اجرا کرده ایم.

این برنامه باید تشخیص دهد که الان کدام شماره پارکینگ پایین است و با شماره درخواستی چه قدر فاصله دارد و برای صرفه جویی در مصرف انرژی و وقت مراجعه کننده از کدام جهت (راست یا چپ) شماره پارکینگ مورد نظر را به پایین برساند که کمترین زمان را داشته باشد.

اجرای اتوماسیون پارکینگ مکانیزه طبقاتی

اجرای اتوماسیون پارکینگ مکانیزه طبقاتی

 

تشخیص شماره پارکینگ

یعنی عملکرد این پارکینگ به این صورت است که باید بتواند خود طبقه ها را تشخیص دهد و با توجه به شمارش که انجام می دهد از سریع ترین راه ماشین مورد نظر را به پایین برساند.

نقطه مناسب توقف پارکینگ

همچنین بحث های حفاظتی که برای آسیب رساندن به موتور در بارهای نامتعادل وجود داشت را باید در برنامه لحاظ می کردیم و اینکه پارکینگ در نقطه مناسب توقف کند که ماشین به راحتی بتواند به پارکینگ وارد یا از آن خارج شود.

کنترل دستی و اتوماتیک

و همچنین امکاناتی برای اینکه اپراتور بتواند به راحتی آنرا به صورت اتوماتیک و دستی کنترل کند.

قیمت فروش و هزینه ساخت پارکینگ مکانیزه طبقاتی

 

صفحه نمایش فارسی

ضمنا باید صفحه کاربری که طراحی می شد کار کردن با آن آسان باشد و به زبان فارسی باشد که در صورت نبود اپراتور، شخص خودش بتواند خودروی خود را در مکان مورد نظر پارک یا به راحتی از بالا فراخوانی کند .

دیگر رقبایی که برای این شرکت در ایران وجود دارند هیچ کدام از hmi استفاده نکرده اند و همه در واقع یک پک وارداتی برای این تیپ پارکینگ ها کار می کنند ولی ما به لطف خدا توانستیم از پایه و با دانش بومی و به هر سبک که دلمان می خواهد و زبان شیرین فارسی خودمان یک کالای ایرانی را ایرانی و بومی سازی کنیم.

رمز داد کردن تنظیمات

از موارد دیگری که در برنامه لحاظ کرده ایم امکان از دسترس خارج کردن تنظیم برخی پارامترهای دستگاه از دسترس همه می باشد که ما برای این منظور بر روی ورودی این پارامتر یک پسورد دهی قرار داده ایم تا فقط افراد مجاز برای این دستکاره به آن دسترسی داشته باشند.

خود عیب یابی

بخش دیگری که ما به صورت ویژه برای این دستگاه طراحی کرده ایم بخش خود عیب یابی می باشد. یعنی خطاهایی که ممکن است در دستگاه رخ دهد را شناسایی کرده ایم و آنها را به گونه ای در برنامه لحاظ کرده ایم که ما از دور بدون حضور در کنار دستگاه بتوانیم فوری خود فرد اپراتور را راهنمایی کنیم تا عیب های پر تکرار را اصلاح کند. چون در این صنعت خیلی مهم است که معطلی مراجعه کننده در صورت خرابی زیاد نباشد.

سنسور های حفاظت از افراد

یکی از سیستم حفاظتی دیگری که برای آن درنظر گرفته ایم این است که در هنگام ورود افراد به منطقه در حال گردش خودرو از طریق سنسور ها حساس به حرکت گردش را متوقف کرده که به فرد یا خودرو آسیب نرسد برای مثال اگر شخص بعد از پارک کردن در داخل پارکینگ درب ماشین را باز کند یا ماشین کامل در جای خود قرار نگرفته باشد یا ماشین در نیمه راه ورود به پارکینگ یا خروج از آن باشد تا برطرف شدن کامل این موانع دستگاه دستور حرکت را اجرا نمی کند و با گردان و آژیر اخطار می دهد که این ملاحظات همه در برنامه درنظر گرفته شده است. و این ایمنی استفاده از دستگاه را به شدت افزایش می دهد.

شخصی سازی پارکینگ مکانیزه

ضمنا ما در برنامه این پارکینگ امکان اضافه کردن سنسور های اثر انگشت برای ایجاد حفاظت قویتر، کارت های مغناطیسی و حتی کنترل توسط ریموت را در نظر گرفتیم و با توجه به سفارش مشتری میتونیم آنها رو به عنوان آپشن به کار اضافه کنیم.