پارکینگ مکانیزه برجی چیست؟

پارکینگ برجی یا تاور پارکینگ چگونه کار می کند؟

پارکینگ برجی چه مقدار فضا را اشغال می کند؟

مزایا و معایب پارکینگ مکانیزه برجی چیست؟

و برای چه شرایطی از رفع کسری پارکینگ، از پارکینگ مکانیزه برجی یا تاور پارکینگ استفاده می کنند؟

پلاس پارکینگ در تلاش است که بتواند تمام سوالات فوق درباره پارکینگ مکانیزه برجی را در متن زیر پاسخ دهد.

خواهشمند است ما را همراهی کنید. کامل ترین متن در خصوص روش رفع کسری پارکینگ با پارکینگ برجی

 

پارکینگ برجی یا تاور پارکینگ چیست؟

پارکینگ برجی که به تاور پارکینگ نیز معروف است، یکی از پارکینگ‌های مکانیزه فلزی پر کاربرد، حرفه ای و با سیستم پارکینگ تمام اتوماتیک می‌باشد.

که یک انتخاب فوق العاده، برای مکان و محل‌های گران و لوکس است. به این علت برای نقاطی با ارزش مکانی و ملکی گران مناسب است.

که با اشغال یک مساحت به نسبت کم که حدود ۷ در ۷ متر (در حالت عادی جای پارک سه خودرو کنار هم) می باشد. این قابلیت را دارد که تا ۴۰ جای پارک تامین کند.

پس پارکینگ مکانیزه برجی یک انتخاب هوشمند و لوکس، برای برج های مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی، لاکچری می‌باشد.

پارکینگ برجی یا تاور پارکینگ

نحوه کارکرد پارکینگ مکانیزه برجی یا Tower Parking

پارکینگ مکانیزه برجی ساختاری مانند آسانسور دارد که دو طرف آن به صورت قفسه مانند فضاهایی برای پارک خودرو در نظر گرفته شده است.

به این صورت که یک آسانسور خودروبر که در واقع یک ربات هوشمند بر روی آن نصب شده است، در مرکز این آسانسور واقع شده است.

که این بالابر خودرو، ماشین‌هایی که درخواست پارک کرده‌اند و بر روی پالت ربات آسانسور قرار گرفته اند را به صورت عمودی جابجا می‌کند و آنها را به طبقه مورد نظر خود هدایت می‌کند.

زمان که خودرو به طبقه مورد نظر رسید می‌تواند به جای یکی از پالت‌هایی که تعبیه شده است هدایت شود‌، که این پالت‌ها با توجه به فضای موجود برای ساخت پارکینگ می‌تواند در چپ و راست آسانسور یا جلو و عقب آن و یا ترکیبی از هر دو باشد. این توضیح ساده‌ترین روش اجرای پارکینگ مکانیزه برجی است.

 

انواع پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ‌های فلزی طبقاتی برجی یا همان پارکینگ‎های هوشمند برجی در انواع مدل‌ها برحسب نحوه چینش ماشین‌ها در زمینی که برای رفع کسری پارکینگ در نظر گرفته شده است، تقسیم بندی می‌شوند.

که در بخش زیر انواع پارکینگ مکانیزه طبقاتی برجی را توسط شرکت پارکینگ سازی پلاس پارکینگ به صورت کامل معرفی و تشریح خواهد شد.

پارکینگ مکانیزه برجی عرضی

این روش که متعارف‌ترین مدل پارکینگ برجی است در زمین‌هایی با طول و عرض ۷*۷ متر قابل اجرا است.

و برای تامین کسری پارکینگ در زمین‌های طراحی شده است که فضای عرضی با متراژ مناسب برای پارکینگ دیده شده باشد.

البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که شما می توانید ورودی پارکینگ مکانیزه برجی – عرضی را فقط از یک ورودی با عرض ۳ متر انجام دهید و لازم نیست تمام ۷ متر عرض مکان در نظر گرفته شده برای پارکینگ را به عنوان درب ورودی پارکینگ تعریف کنید.

در این روش بعد از قرار گرفتن خودرو بر روی پالت آسانسور یا بالابر خودرو ابتدا سیستم کنترل یا اتوماسیون پارکینگ، خودرو را در ارتفاع تغییر مکان میدهد.

و زمانی که به طبقه مورد نظر رسید حال مکان در نظر گرفته شده برای خودروها در چپ و راست آسانسور واقع شده است.

در نتیجه ربات پارکینگ با توجه به دستوری که از مرکز کنترل اتوماسیون پارکینگ می گیرد تصمیم می گیرد که خودرو را در جای پالت چپ خود یا در جای پالت راست خود پارک نمایید.

به همین دلیل که حرکت نهایی در راستای عرض مکان پارکینگ اتفاق می‌افتد به این مدل، پارکینک برجی – عرضی می گویند.

پارکینگ مکانیزه برجی عرضی

و البته نمونه در حال اجرای پارکینگ مکانیزه برجی که توسط شرکت پارکینگ سازی پلاس پارکینگ در رشت در حال اجراست، نیز از همین مدل پارکینگ برجی – عرض می باشد.

 

 

پارکینگ مکانیزه برجی طولی

یکی دیگر از مدل‌های پارکینگ مکانیزه برجی نوع طولی آن می باشد. این پارکینگ از نظر فرمت کارکرد دقیقا شبیه همان پارکینگ فلزی مکانیزه برجی عرضی است و وجه اشتراک‌شان همان آسانسور خودروبر مجهز به ربات با سیستم کنترل اتوماتیک پارکینگ می‌باشد.

و اما با این تفاوت که محل‌های پارک خودرو برای این تیپ پارکینگ مکانیزه در قسمت جلو و عقب آسانسور در نظر گرفته شده است.

یعنی برای این مدل پارکینگ‌ها اگر شما بخواهید در یک ردیف خودرو پارک کنید به زمین با طول ۱۱ متر و عرض ۳٫۵ متر نیاز دارید.

و اگر بخواهید در دو ردیف خودور پارک کنید به ۱۶٫۵ متر طول و ۳٫۵ متر عرض نیاز دارید.

برای اینکه کارایی، پارکینگ برقی از نوع برجی – طولی را بهتر درک کنیم باید این نکته را بگوییم که زمانی که شما بر روی یک پلان و یا نقشه زمین در حال طراحی و جانمایی برای استفاده بهتر از تمام فضا جهت خوش نقشه درآوردن خانه‌ها هستید، معمولا این خیلی راحت‌تر است که شما یک فضای کشیده با عرض کم را به زمین پارکینگ اختصاص دهید تا اینکه یک فضای مربعی ۷ در۷ متر مربع را.

به همین دلیل در این گونه مواقع پارکینگ‌های برجی طولی برتری در کارایی بهتری خود را در بحث طراحی به نمایش می گذارند.

پارکینگ مکانیزه برجی – طولی

و همچنین زمانی که ملک شما دارای مجوز تجاری است و این برای شما مهم است که از حداکثر بر (عرض) خود برای قسمت تجاری استفاده کنید و با استفاده از کمترین بر (عرض ) ممکن کسری پارکینگ خود را مطابق ضوابط شهرداری و استاندارد در خصوص پارکینگ مکانیزه، رفع نمایید.

در این روش‌ها شما می‌توانید از پارکینگ مکانیزه فلزی برجی طولی با سیستم تمام اتوماتیک پارکینگ استفاده نماید.

 

پارکینگ مکانیزه برجی ترکیبی

پارکینگ مکانیزه برجی – ترکیبی، یک پارکینگ با سازه فلزی است که از ترکیب دو مدل پارکینگ برجی عرضی و طولی به وجود می‌آید.

پارکینگ هوشمند یا اسمارت پارکینگ برجی از یک آسانسور خودوربر در وسط و جای پارک در چپ و راست آسانسور و جلو و عقب آن استفاده می کند، که به این روش پارکینگ مکانیزه فلزی برجی – ترکیبی می گویند.

پارکینگ برجی ترکیبی یک مدل تکامل یافته و پیشرفته‌تر از دو روش پارکینگ برجی عرضی و طولی است و تمام پالت‌های پارک در اطراف آسانسور و همچنین خود آسانسور نیز با یک سیستم کنترل هوشمند یا اسمارت تحت مراقبت و کنترل خواهند بود.

این پارکینگ هوشمند برقی در شرایطی زیر می تواند جهت رفع کسری پارکینگ مطابق ضوابط راه گشا باشد:

 • در مواقعی که بیش از ۴۰ جای پارک نیاز داشته باشیم.
 • در مواردی که محدویت ارتفاع هست، می توان از پارکینگ برجی ترکیبی استفاده نمود، تا در هر طبقه بتوان اتومبیل بشتری پار نمود.
 • در مواقعی که زمینی که برای پارکینگ در نظر گرفته شده است به گونه‌ای است که نه می‌توان به صورت کامل از ظرفیت پارکینگ برجی طولی استفاده کرد و نه می توان از پارکینگ مکانیزه عرضی استفاده کنیم. در این مواقع می‌توان تعدادی از خودرو را در جلو آسانسور و تعداد را در یکی از طرفین آسانسور قرار دهیم.

 

پارکینگ مکانیزه برجی سیلندری (دایره‌ای)

مدل دیگری از پارکینگ مکانیزه برجی وجود دارد که به پارکینگ‌های برجی سیلندری (دایره‌ای) معروف هستند.

در این مدل پارکینگ مکانیزه برجی یا سیلندری، فضای پارک یک فضای دایره‌ای است که خودروها با یک شعاع یکسان و با محوریت مرکز دایره و البته در طبقات متعدد چیدمان پیدا می کنند.

که با استفاده از این روش می‌توان ظرفیت پارکینگ مکانیزه برجی را تا ۱۰ برابر افزایش داد.

ضمنا باید یاداوری کنیم که پارکینگ مکانیزه برجی از بُد بهره‌وری استفاده از فضا برای پارک، جزء بهترین روشها است و البته مدل سیلندری پارکینگ برجی، رتبه اول را در این آیتم دارد.

 

 

ظرفیت پارکینگ برجی

پارکینگ برجی این قابلیت را دارد که در ظرفیت‌های از ۱۰ جای خودور تا ۴۰ جای خودرو در یک دستگاه را تامین نماید.

البته به خاطر مکانیزم خاصی که برای رفع کسری پارکینگ در فضای کم برای پارکینگ برجی طراحی شده است (آسانسور بالابر خودرو مرکزی و ربات نصب شده بر روی آن) معمولا برای کمتر از۱۶ جای پارک، این مدل پارکینگ‌ توصیه نمی شود.

زیرا برای رفع کسری پارکینگ با ظرفیت کمتر از ۱۶ جای پارک شما می‌توانید از پارکینگ‌ مکانیزه روتاری چرخشی یا چرخ و فلکی استفاده نمایید.

 

مزیت پارکینگ مکانیزه روتاری نسبت به پارکینگ مکانیزه برجی

 • فضای کمتری اشغال می کند
 • برق کمتری مصرف خواهد کرد
 • هزینه تعمیر و نگهداری کمتری دارند

پس برای ظرفیت های بالای ۱۶ جای پارک اصولا استفاده از انواع پارکینگ طبقاتی هوشمند و برقی برجی توصیه می گردد.

شما در حالت عادی بر روی یک دستگاه پارکینگ مکانیزه برجی حداکثر می توانید تا ۴۰ جای خودور را تامین نمایید.

البته برای استفاده از پارکینگ تمام اتوماتیک برجی با ظرفیت‌های بیش از ۴۰ جای خودرو، نیز می توان از مدل سیلندری پارکینگ مکانیزه برجی استفاده نمایید. که تاکنون مدل سیلندری در ایران سابقه اجرا نداشته است.

 

مراحل اجرای پروژه پارکینگ مکانیزه برجی

قبل از انجام هر پروژه پارکینگ مکانیزه برجی وقتی یک مشتری درخواست ساخت پارکینگ مکانیزه برجی را به واحد فروش پلاس پارکینگ اعلام می کند.

پس از واقعیت سنجی تماس و دریافت اسناد و پلان ساختمان و دریافت اطلاعات تکمیلی اولیه و مشخص شدن تعداد کسری پارکینگ مشتری، پلاس پارکینگ کارشناسان خود را برای بازدید محل و برداشت‌های اولیه از مکان و نحوه نصب و تامین و انتخاب نوع پارکینگ مکانیزه، اعزام خواهد کرد.

گروه کارشناسان شرکت پارکینگ سازی پلاس پارکینگ، پس از بازدید از محل پروژه و انجام بررسی‌های مورد نیاز و مطابقت پلان‌های ارسالی، و بررسی مکان مورد نظر جهت برآورد محدودیت‌های نصب و امکان استفاده از جرثقیل گزارش بررسی و عکس‌های خود را به واحد طراحی مهندسی ارسال می کنند.

کار واحد طراحی و مهندسی پارکینگ مکانیزه پلاس پارکینگ از اینجا شروع می‌‎شود. و با توجه به فضای درنظر گرفته شده برای پارکینگ مکانیزه، نوع کاربری پارکینگ درخواستی، محل ورود و خروج در نظر گرفته شده برای آن، تعداد کسری پارکینگ مورد نیاز مشتری و همچنین در نظر گرفتن محدودیت‌های ارتفاعی و ضوابط شهرداری و استاندارد برای پارکینگ مکانیزه، شروع به جانمایی و چینش پارکینگ مکانیزه و مکانیزه‌های حرکتی آن خواهند کرد.

با این کار و با انجام این مرحله که با استفاده از نرم افزار‌های حرفه‌ای سه بعدی مدل سازی انجام می شود، امکان سنجی اجرای پروژه در مکان مورد نظر و نوع پارکینگ مکانیزه، تعداد پارکینگ‌های در هر طبقه و… بررسی و مشخص می گردد.

پس از این قسمت بخش محاسبات فنی در واحد طراحی مهندسی پلاس پارکینگ، محاسبات و تحلیل‌های دقیق نرم‌افزاری را بر روی سازه مذکور انجام خواهند داد.

و با انجام محاسبات و تحلیل ایمنی و مقاومت مصالح و اقلام و مقاطع مختلف ستون‌های اصلی و فرعی، تودلی و پل‌های بین ستون‌ها و تمام جزئیات و ریزه کاری‌های مورد نیاز را بررسی و در نهایت سازه را از نظر محاسباتی تایید و مرحله اولیه برآورد هزینه ساخت و اقلام فلزی مورد نیاز پروژه را اعلام می کنند.

پس از طی این مراحل واحد فنی مکانیک، هیدرولیک، برق و کنترل پارکینگ مکانیزه، در شرکت پارکینگ سازی پلاس پارکینگ، محاسبات، نقشه‌ها، مکانیزم‌ها و لیست اقلام مورد نیاز برای یک پروژه پارکینگ مکانیزه برجی را برآورد خواهد کرد.

سپس تمام گزارش‌ها در اختیار واحد حسابداری قرار می گیرد تا یک برآورد دقیق از هزینه در خصوص اقلام مورد نیاز جهت اجرای کار داشته باشند.

در نهایت مجموعه گزارشها در جلسات تولید شرکت ماشین سازی مبتکران بررسی شده و بر حسب تصمیمات جلسه و برآوردهای قیمت پارکینگ مکانیزه با مشتری، یک قرارداد نصب پارکینگ مکانیزه برجی عقد خواهد شد.

پس از عقد قرارداد یک نمونه برداری از عمق‌های مختلف خاک محل نصب پارکینگ مکامیزه برجی انجام می گیرد، که به آزمایشگاه خاک ارسال خواهد شد و بر اساس گزارش آزمایشگاه خاک، نوع و مدل پارکینگ، گستره سطح اشغال پارکینگ و همچنین ارتفاع و وزن سازه در نظر می شود.

واحد طراحی با انجام محاسبات براساس استانداردهای و ضوابط پارکینگ مکانیزه فلزی، یک فونداسیون برای نصب پارکینگ برجی محاسبه و طراحی خواهد کرد.

کل سازه پارکینگ برقی تمام اتوماتیک برجی در همه روش‌ها، باید بر روی یک فونداسیون نصب گردد.

بعد از اجرای فونداسیون پارکینگ و کار گذاشتن صفحه‌های ستون در مکان‌های متناسب با نقشه و پلان طراحی شده پارکینگ، ستون‌های اصلی که طولی متناسب با ظرفیت پارکینگ دارند نصب خواهد شد.

این هشت ستون اصلی با پل‌های که در هر طبقه بین آنها قرار می‌گیرد سازه اصلی پارکینگ فلزی برجی را تشکیل می دهد.

سازه اصلی نصب شده برای پارکینگ مکانیزه برجی در رشت از پروژهای پلاس پارکینگ

سازه اصلی نصب شده برای پارکینگ مکانیزه برجی در رشت از پروژهای پلاس پارکینگ

تمام سازه اصلی و فرعی پارکینگ فلزی برجی در کارگاه شرکت ماشین سازی مبتکران با برند پلاس پارکینگ ساخته خواهد شد و پس از حمل تا محل پروژه در مکان مورد نظر، فقط کارهای نصب و مونتاژ پارکینگ مکانیزه برجی انجام می‌شود.

بعد از اجرا و نصب ستون‌های و سازه اصلی پارکینگ مکانیزه برجی در این مرحله باید تودلی و پل‌های نگه دارنده، نصب شود که تمام آنها و حتی محل قرار گرفتن آنها برای هر پروژه توسط گروه مهندسی، طراحی، محاسبه و تحلیل خواهد شد.

بعد از مرحله نصب شاسی و سازه فرعی پارکینگ فلزی برجی، ریل‌ها و مکانیزم آسانسور باید نصب گردد و ریل‌های حرکتی هر کابین تک تک نصب می شوند.

در مرحله بعد با نصب سنسورها و مکانیزم‌های مکانیکی الکتریکی و گاها هیدرولیکی، ملحقات و تجهیزات مورد نیاز سیستم کنترل اتوماتیک پارکینگ را در کل سازه نصب خواهند کرد.

سپس باید برنامه نوشته شده برای سیستم کنترل هوشمند پارکینگ مکانیزه برجی بر روی ربات‌ها و کنترلرهای صنعتی بارگیری شود.

و پس از آن با اجرای فرمان‌ها به صورت دستی، تک‌تک سنسورها و مکانیزم‌های حرکتی، ایمنی و صحت کارکرد آنها را بررسی می‌شود.

سپس تنظیمات لازم را انجام داده و بعد از اجرای کالیبراسیون، کل سیستم هوشمند کنترل پارکینگ مکانیزه برجی را به صورت تمام اتوماتیک RUN یا اجرا می‌کنند و مورد بهره برداری قرار می دهند.

شرکت پارکینگ سازی، پلاس پارکینگ با سابقه اجرای چندین پروژه پارکینگ مکانیزه مطابق با ضوابط کلی استاندارد و شهرداری در خصوص پارکینگ مکانیزه در شهرهای تهران، رشت و اراک و همچنین طراحی چندین پروژه پارکینگ مکانیزه برای شهرهای اصفهان‌، یزد و شیراز تمامی مراحل فوق برای نصب پارکینگ مکانیزه را به عهده می گیرد و تمام این مراحل را خود شرکت مطابق ضوابط پارکینگ‌های مکانیزه اجرا می کند.

 

سیستم کنترل هوشمند پارکینگ مکانیزه فلزی برجی

سیستم کنترل تمام اتوماتیک پارکینگ مکانیزه برجی یک سیستم PLC محور می باشد.

PLC یک پردازشگر حرفه‌ای صنعتی است یا به زبان دیگر یک کنترلر صنعتی حرفه‌ای است که در تابلو برق‌ها کار می کند و اساس کار آن را هوش مصنوعی تشکیل داده است.

این مدل کنترلر که قابلیت برنامه ریزی دارد، با توجه به ورودی‌هایی که برای آن تعریف شده است. و برنامه‌ای که‌ داخل آن نوشته می‌شود، می‌توانید فرمان‌های ارسالی از اپراتور را به صورت اتوماتیک اجرا نماید.

این PLC و تابلوهای برقی که بر روی پروژه‌‎های پارکینگ مکانیزه توسط پلاس پارکینگ طراحی اجرا و نصب می شود، دارای تجهیزات برقی از برندهای LS کره جنوبی و SCHNIDER آلمان و خود کنترلر یا PLC از SIMENS آلمان یا LS کره جنوبی هستند.

تمام تجهیزات سنسور نیز از شرکت‌های TELEMECANIQUE فرانسه که از زیر مجموعه های همان شرکت Schneider Electric است یا از شرکت AUTONICS کره جنوبی که یک شرکت معروف در تولید سنسور در دنیا است، تهیه می گردد.

البته در مواردی که مشتری تاکید دارد که تمام قطعات مورد استفاده در پارکینگ مکانیزه برجی از برندهای ایرانی باشد، ما این امکان را داریم که با استفاده از برندهای ایرانی نظیر تجهیزات الکتریکی کاوه و تجهیزات الکتریک ایرانیان اروند و دنا الکتریک در زمینه تجهیزات تابلویی و همچنین با محصولات شرکت رسا برد در زمینه تولید سنسور و همچنین شرکت‌هایی در زمینه تولید کنترلر ایرانی با برند smart و atech و فرارو پایا و… پروژه‌های مورد نظر پارکینگ مکانیزه را ۱۰۰ درصد با قطعات ساخت داخل تحویل دهیم تا موارد ایراد شهرداری و همچنین خرید پارکینگ برای ادارات دولتی نیز بر طرف گردد.

و به راحتی بتوان مجوز لازم در خصوص پارکینگ مکانیزه برجی و همچنین سایر انواع پارکینگ مکانیزه را در مواقعی که طرف حساب شما ادارات دولتی و شهرداری‌ها هستند، را برطرف نمود.

اما تمام این تجهیزات برقی پارکینگ مکانیزه که در بالا قید شد به همراه صفحه لمسی صنعتی یا HMI که در واقع توسط مهندسان پلاس پارکینگ به زبان فارسی طراحی شده است و به واسطه آن شما می توانید تمام تنظیمات و فرمان‌ها را به پارکینگ اعمال نمایید.

یک مجموعه کامل از سیستم کنترل تمام اتوماتیک و هوشمند پارکینگ‌های مکانیزه برجی را تشکیل می دهند.

این کنترل هوشمند پارکینگ مکانیزه این قابلیت را دارد که هر جای پارک را اختصاصی تعریف کنید. به این صورت که همه اشخاص نتوانند آن محل پارک را پایین بیاورند و به این صورت و کاملا هوشمندانه شما می توانید پارکینگ ضد سرقت داشته باشید.

پارکینگ ضد سرقت مکانیزه هوشمند

این پارکینگ ضد سرقت به سه صورت می تواند کار کند.

 • پارکینگ مکانیزه ضد سرقت با رمز عبور
 • پارکینگ مکانیزه ضد سرقت با اثر انگشت
 • پارکینگ مکانیزه ضد سرقت با کارت اختصاصی مغناطیسی

 

سیستم کنترل پارکینگ مکاینزه ضد سرقت مجهز به رمز عبور

برای درک بهتر موضوع پارکینگ ضد سرقت با انواع روش‌ها با ذکر یک مثال نمونه ها را توضیح خواهیم داد.

هر دستگاه پارکینگ که نصب می شود تمام پالت‌های آن شماره گذاری می شود، به فرض پارکینگ مورد نظر ما شماره ۱۰ می باشد.

و ما ماشین خود را می خواهیم بر روی پالت (صفحه محل پارک) شماره ۱۰ پارک کنیم.

شما وقتی بر روی صفحه لمسی، شماره پارکینگ ۱۰ را درخواست می‌کنید، مطابق برنامه‌ای که برای آن نوشته شده ابتدا یک صفحه کلید نمایش داده می شود و شما باید در آن صفحه کلید رمز خود را وارد کنید.

اگر رمز اشتباه وارد شود پارکینگ هیچ فرمانی نمی‌پذیرد، ولی اگر به درستی رمز را وارد کرده باشید پارکینگ اجازه حرکت می دهد و پالت شماره ۱۰ را پایین می‌آورد، که شما می توانید خودروی خود را از پارکینگ خارج کنید یا داخل آن پارک کنید.

به این صورت کسی به خودرو شما دسترسی ندارد مگر اینکه رمز شما در اختیارش باشد.

به همین راحتی شما مالک یک پارکینگ مکانیزه ضد سرقت با سیستم رمز عبور خواهید شد.

 

سیستم کنترل پارکینگ مکاینزه ضد سرقت مجهز به اسکن اثر انگشت

حال اگر شما برای پارکینگ مکانیزه خود از سیستم کنترل اتوماتیک پارکینگ مکانیزه مجهز به سیستم امنیتی اثر انگشت سفارش داده باشید، شما پس از درخواست پالت مورد نظر جهت پارک بر روی صفحه لمسی، ابتدا باید انگشت خود را بر روی محل اسکن اثر انگشت قرار دهید و در صورت تایید بخش امنیتی کنترلر پارکینگ مکانیزه و تایید هویت شما از طریق اثر انگشت، اجازه حرکت به پارکینگ مکانیزه صادر می گردد.

 

سیستم کنترل پارکینگ مکانیزه ضد سرقت مجهز به کارت خوان مغناطیسی

در این مدل از سیستم کنترل پارکینگ مکانیزه هوشمند، شما که مالک هر جای پارک هستید در واقع یک کارت مغناظیسی مانند کارت‌های بانکی در اختیار دارد که به واسطه این کارت‌ها می توانید جهت جابجای و حرکت پارکینگ مکانیزه برجی، به ربات پارکینگ فرمان دهید.

در این سیستم کسی که به رمز اصلی دستگاه دسترسی داشته باشد می‌تواند کارت قدیمی را حذف و یک کارت جدید معرفی نمایید.

حتی این امکان وجود داد که برای یک جای پارک چند کارت مغناطیسی تعریف کنیم. و تمام اعضای خانواده جهت استفاده از جای پارک مشترک این کارت‌ها را در اختیار داشته باشند.

با این روش‌هایی که در بالا قید کردم شما می توانید پارکینگ مکانیزه برجی خود را به یک پارکینگ فلزی ضد سرقت تبدیل کنید.

پارکینگ ضد سرقت در واقع پارکینگی است که هر کسی امکان دسترسی به ماشین شما را نخواهد داشت. و به این صورت زمان‌هایی که ماشین خود را پارک کرده اید می توانید آسایش داشته باشید و ماشین شما با پارکینگ مکانیزه برجی ضد سرقت در امان است.

دستگاه کارت خوان سیستم کنترل اتوماتیک هوشمند پارکینگ مکانیزه

دستگاه کارت خوان سیستم کنترل اتوماتیک هوشمند پارکینگ مکانیزه شرکت پارکینگ سازان پلاس پارکینگ

ابعاد انواع پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ مکانیزه برجی با توجه به انواع مدل‌هایی که می تواند داشته باشد، میزان سطح اشغال‌های متفاوتی خواهد داشت.

برای مثال در پارکینگ مکانیزه یا طبقاتی فلزی برجی در حالت عرضی، به صورت متعارف به یک زمین مربعی با ابعاد ۷ متر ورودی (عرض) و ۷ متر طول نیاز خواهید داشت.

این مدل پارکینگ فلزی برجی عرضی که در متن‌های بالاتر توصیف کامل آنرا شرح دادیم به این صورت است که یک مکانیزم آسانسور خودرو در وسط دارد و سمت چپ و راست آسانسور را پالت‌هایی جهت پارک خودروها در نظر گرفته شده است.

در پارکینگ مکانیزه فلزی برجی طولی، شما به یک زمین به ابعاد ۱۷ متر طول در ۳ متر بر (عرض) نیاز دارید.

که می‌توانید از این مدل پارکینگ مکانیزه برای ساختمان‌هایی با بر کم استفاده نمایید. ابعادهایی که برای پارکینگ‌های طولی در بالا عرض کردم حالت متعارف این تیپ پارکینگ می باشد.

برای نصب پارکینگ‌های فلزی مکانیزه برجی ترکیبی نیز بر حسب زمینی که شما دارید پلان‌ها و نقشه‌های پارکینگ مکانیزه متفاوتی می‌توان طراحی و اجرا کرد.

ابعاد انواع پارکینگ مکانیزه برجی عرضی

به همین منظور در مواردی که به پارکینگ مکانیزه برجی در انواع مدل طولی، عرضی و ترکیبی نیاز دارید و یا اگر شما زمینی دارید که طبق تعاریف بالا با مشخصات پارکینگ مکانیزه برجی مشابه است. ولی از نظر ابعاد با، مقادیر قید شده در بالا مطابقت ندارد، نگران نباشید و با کارشناسان ما در شرکت پارکینگ سازی پلاس پارکینگ تماس بگیرید.

کارشناسان ما با دریافت مشخصات و ابعاد ملک شما و فضایی که برای نصب پارکینگ مکانیزه فلزی در نظر گرفته‌اید، به شما خواهند گفت که در این فضا با کدام روش نصب پارکینگ، قادر به جبران چه تعداد کسری پارکینگ و با چه هزینه‌ای خواهید بود.

ابعاد پارکینگ مکانیزه برجی طولی

 

ارتفاع انواع پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ مکاینزه برجی با اینکه انواع متفاوتی از بابت جانمایی آسانسور و پالت‌ها نسبت به هم می‌تواند داشته باشد، از نظر ارتفاعی در همه مدل‌ها یکسان هستند.

در پارکینگ مکاینزه برجی شما هر طبقه را باید ۲ متر درنظر بگیرید. یعنی به فرض اگر شما ۱۸ جای پارک نیاز دارید که می خواهید آنرا با پارکینگ مکانیزه برجی تامین نمایید، پارکینگ شما در ۹ طبقه ۲ پالته طراحی می گردد. که این ۹ طبقه حدود ۱۸ متر ارتفاع خواهند گرفت.

نکته ای که از بابت ارتفاع در پارکینگ‌های مکانیزه برجی مهم است، این واقعیت است که شما گاها برای ورود و یا خروج از پارکینگ مکانیزه به صفحه گردان پارکینگ نیاز دارید.

که نصب این صفحه و همچنین نصب برخی متعلقات مکانیکی و الکتریکی که در بالای آسانسور پارکینگ مکانیزه برجی، نصب می شود ارتفاع مورد نیاز شما را تا ۳ متر افزایش خواهند داد.

البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که پارکینگ برجی برخلاف پارکینگ مکانیزه روتاری (پارکینگ چرخ و فلکی) که فقط باید در سطح زمین نصب گردد.

این امکان را دارد که در زیرزمین و در طبقات منفی نیز نصب گردد. یعنی از پارکینگ برجی می‌توان به عنوان یک پارکینگ زیرزمینی استفاده کرد.

حتی این امکان وجود دارد که قسمتی از سازه بر روی سطح زمین و قسمت دیگر آن در طبقات منفی و به صورت پارکینگ مکانیزه زیرزمینی نصب گردد.

 

مزایای و معایب پارکینگ مکانیزه برجی

هر مدل از پارکینگ مکانیزه با توجه به نیازهایی طراحی شده است، به همین منظور هر پارکینگ با توجه به موضوعیتی که برای آن طراحی شده است، می تواند برخی نکات را پررنگ‌تر دیده باشد و برخی نکات هم ندیده باشد.

یا با توجه به ساختار و مکانیزمی که برای آن طراحی شده است دارای مزایا و محدودیت‌هایی باشد. پارکینگ مکانیزه برجی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

مزایای انواع پارکینگ مکانیزه برجی

 • قابلیت اجرای سازه پارکینگ زیر یا روی سطح زمین
 • کاربری آسان، بدون نیاز به اپراتور
 • ایمن و مطمئن
 • عمر کاری طولانی
 • امکان اختصاصی کردن جای پارک برای هر نفر
 • تنوع در پوشش و نمای بیرون و قابلیت اجرای تبلیغات بر روی آن
 • آلودگی صوتی و لرزش پایین
 • ظرفیت بالا

 

معایب پارکینگ مکانیزه برجی

 • هزینه نصب و راه اندازی بالا