PLC چیست ؟ کاربرد PLC چیست ؟ این روزها اسم PLC به گوش خیلی از کسایی که با صنعت سرو کار دارند خورده!!! و تقریبا با هر دستگاه و سیستم و کارخانه عجین شده است و هر دستگاهی را که می خواهند به روز بودنش را به رخ بکشند آن را با PLC بودن تابلو برقش معرفی می کنند. ولی آیا می دانید PLC چیست و چه کاربردی دارد؟ مزایای PLC چیست ؟ و چرا تا این اندازه مشهور شده است؟

PLC چیست ؟ کاربرد PLC چیست ؟

PLC که مخفف Programmable Logic Controller به معنای کنترل کننده قابل برنامه ریزی معرفی می شود، از خانواده های کامپیوتر ها به حساب می آید. این کنترل کننده معمولا در مقاصد صنعتی به کار می رود، ورودی ها را می گیرد و بر اساس برنامه ای که در حافظه نوشته شده است خروجی لازم را برای ماشین یا فرایندی که تحت کنترل آن است صادر می نماید.

قبل از اینکه PLC در صنعت مورد استفاده قرار گیرد، مدار های کنترلی کاملا سخت افزاری بودند. این مدارها بر اساس رله ها طراحی و سپس سیم بندی می شدند. بزرگترین عیب این روش آن بود که کوچکترین تغییری در سیستم کنترل مستلزم تغییر سخت افزار و سیم کشی بود که علاوه بر هزینه زیاد زمان زیادی را نیز برای اجرا نیاز داشت، بعلاوه در هنگام بروز خطا کار عیب یابی این مدارها چندان ساده نبود.

سیستم جدید یا همان PLC مشکلات فوق را بهمراه نداشت. به سادگی قابل برنامه ریزی بود و تغییر در سیستم کنترلی با تغییر در نرم افزار برنامه کنترل بسهولت امکان پذیر می شد. مزایای فوق همراه با مزایای دیگر چون کوچکتر شدن ابعاد سیستم کنترل، عیب یابی سریع تر، خرابی کمتر، توانایی اجرای فانکشن های پیچیده، توانایی تبادل با سیستم های دیگر و … موجب شد که مدار های رله ای به سرعت میدان را برای حضور PLC ها خالی کنند.
اما PLC مشهور شد چون :

۱٫کاهش مصرف انرژی گاهی تا سقف ۵۰ %
۲٫بالا بردن کیفیت محصولات و گرفتن استاندارد های جهانی
۳٫پایین آوردن هزینه های تمام شده برای تولید محصول
۴٫پایین آوردن اشتباهات اپراتوری
۵٫از بین بردن کم کاری های اپراتوری
۶٫افزایش میزان تولید با همان امکانات و دستگاه های موجود
۷٫امکان ترسیم نمودار های کارکرد
۸٫امکان تهیه گزارش ساعات کارکرد و آمار های دقیق تولید جهت برنامه ریزی های مدیریتی
۹٫امکان چند سطحی کردن آمار و برخی دست کاری های فنی از طریق گذاشتن پسورد روی دکمه ها برای جلوگیری از سو استفاده اپراتوری
۱۰٫کاهش ظایعات و پرت تولید
و خیلی موارد دیگر که در سر فصل های دیگر خدمتتان ارائه می کنم